Stipendiat 2017

Hallands Konstförenings vårstipendium 2017 på 15 000 kr. till Ana Carolina Feming, Varberg

Stipendiat 2016

Hallands Konstförenings vårstipendium 2016 på 15 000 kr. till Elin Bengtsson
Malmö (Halmstad)

Stipendiater 2015

Hallands Konstförening delade 2015 ut ett vistelsestipendium i Grez-sur Loin samt  10 000 kr. till Lotta Malmsten

  

Hallands Konstförenings vårstipendium 2015 på 15 000 kr. till 
Tommy E Westerling Halmstad

Stipendiater 2014

Hallands Konstförenings vårstipendium 2014 på 15 000 kr. till  Jan Pansell Halmstad. (bild saknas)

Stipendiater 2013

 

Hallands Konstförening delade 2013 ut ett vistelsestipendium i Grez-sur Loin samt 10 000 kr. till  Karolina Erlingsson, Malmö. (bild saknas)

 

Hallands Konstförenings vårstipendium 2013 på 15 000 kr. till Emil Palmsköld Halmstad

 Stipendiater 2012

  

Hallands Konstförening delade 2012 ut ett vistelsestipendium i Grez-sur Loin samt 
10 000 kr. till Magnus Reisne Falkenberg

Hallands Konstförenings vårstipendium 2012 på 15 000 kr. till Isabella Westerling Halmstad

 

Stipendiater 2011

Hallands Konstförening delade 2011 ut ett vistelsestipendium i Grez-sur Loin samt 
10 000 kr. till Frida Johansson Falkenberg.

Frida Johansson.
Läs motiveringen och se Fridas Måleri. 

 Hallands Konstförenings vårstipendium på 15 000 kr till
Jonatan Knut, Halmstad.
Läs om Knut i Hallandsposten


 

Stipendiat 2010

Hallands Konstförening delade 2010 ut ett resestipendium på 20 000kr.
till Eva Waller Halmstad

 Eva  Waller, Halmstad.


 

Stipendiater 2009

Hallands konstförening delade  år 2009 ut följande stipendium:

Ett vårstipendium på  15 000 kr. 
Till Eva Waller Halmstad

Tre resestipendium á 20 000 kr.
 
Eva Göransson-Apelqvist, Falkenberg   Susanne Vollmer, Solna (Varberg/Kungsbacka)  
Martin Dahlqvist, Göteborg (Halmstad)

Samt ett projektstipendium.
Till Joakim Andersson Halmstad
10 000 kr i bidrag för en långfilm om konstnärerna i Halmstad Konstnärsklubb.


Stipendiater 2008i pendiater 2008

Christin Wahlström från Falkenberg fick årets  ateljéstipendium i Grez, 
Frankrike i 2 månader 
samt 35 000 kr           Läs mer i HP
Roger Hansson från Halmstad
 fick årets resestipendium på 
40 000 kr.
Noah Ljungberg från Halmstad 
fick årets projektstipendium 
på 50 000 kr

 

Stipendiater 2007

Ordförande Bo-Lennart Nilsson överräcker blommor till årets Grez stipendiat, Mikael Karlsson målare, boende i Skänninge.

Jill Blomqvist, fotograf Oskarström, fick årets projektstipendium på 
45 000kr.

     Alexandra Kucharska, skulptris, boende i Malmö fick årets      resestipendium på 40 000 kr.

 Stipendiater 2006

 

 


Per-Olof Nilsson, Löderup
Vistelse stipendium i Grez  2 mån. 
samt 35 000 kr 
  

 

       

 

Maria Borgström, Malmö
Resestipendium 40 000 kr 
 

     
Mikael Ericsson, Åled  
Projektstipendium 50 000 kr  

Här följer en lista på de som fått stipendium

1957 Hardy Strid, Halmstad
1958 Walter Bengtsson, Halmstad
1959 Nils Johansson, Halmstad
1960 Olle Agnell, Halmstad
1961 Alvar Jonson, Halmstad
1962 Signe Lanje, Halmstad
1963 Gustaf Skoglund, Halmstad
1964 Gudrun Orrghen-Lundgren, Halmstad
1965 Denice Zetterquist, Göteborg
1966 Carl Johansson, Halmstad
1967 Carl Magnus, Hörby
1968 Bertil Berntsson, Malmö
1969 Hedvig Malmström, Halmstad
1970 Hasse Eriksson, Varberg
1971 Thomas Frisk, Halmstad
1972 Lars Hallberg, Trönninge
1973 Barbro Jönsson, Halmstad
1974 Sune Alehammar, Kungsbacka
1975 Per Olof Nilsson, Halmstad
1976 Olle Westam, Halmstad
1977 Kenneth Abraharnsson, Varberg
1978 Gunther Teutsch, Holm
1979 Martti Rylander, Varberg
1980 Stellan Wiberg, Eskilstuna
1981 Jan Åberg, Halmstad
1982 Annmari Olsson, Oskarström
1983 Ragnar Andersson, Eldsberga
1984 Jonas Ellborg, Varberg
1985 Ingvar Adamsson, Kinnared
1986 Stina Carlsson (Skantze), Fjärås
1987 Kamilla Lukaszewicz, Oskarström
1988 Mikael Eriksson, Halmstad
1989 Mia Lundqvist, Halmstad
1990 Lotte Forsfält Halmstad
1991 Kätie Nilsson, Falkenberg
1992 Karl-Gustav Jönsson, Laholm
1993 Birgitta Göransson-Törnqvist, Halmstad
1994 Sassa Buregren, Väröbacka
1995 Eva Skogar, Skällinge
1996 Tomas Jönsson, Laholm
1997 Lillan Bartholdsson, Laholm
1998 Inger Noah Ljungberg , Halmstad
1999 Eva Kristina Yourstone, Malmö
2000 Annika Simonsson, Halmstad
2001 Inger Andersson, Laholm       
2002 Lars Erik Svensson          
2003 Kerstin Rudnick Halmstad
2004 Tommy E Westerling, Åled
2005 Rigmor Dahlqvist Halmstad 
          Resestipendium 40 000kr.      
2005 Anna Fröman Fjärås
          Vistelse i Grez-sur-Loing         
2006 Per-Olof Nilsson Löderup     
          Resestipendium till Grez
2006 Maria Borgström
          Resestipendium 40 000 kr     
2006 Mikael Ericsson Halmstad                 
          Projektstipendium 50 000 kr
2007 Mikael Karlsson Skillinge
          Resestipendium till Grez
2007 Alexandra Kucharska Malmö
          Resestipendium
2007 Jill Blomqvist Halmstad
          Projektstipendium 45 000 kr
2008 Christin Wahlström Falkenberg
          Rese stipendium till Grez
2008 Roger Hansson Halmstad
          Resestipendium
2008 Noah Ljungberg Halmstad
          Projektstipendium 50 000 kr
2009
Eva Göransson-Apelqvist, Falkenberg 
          Resestipendium
2009
Susanne Vollmer, Solna
          Resestipendium
2009
Martin Dahlqvist, Göteborg
         
Resestipendium 
2009
Joakim Andersson Halmstad
          Projektstipendium
2010 Eva Waller, Halmstad
          Resestipendium
2011 Frida Johansson Falkenberg bilder
          Vistelsestipendium i Grez-sur Loin
2012 Magnus Reisne Falkenberg
         
Vistelsestipendium i Grez-sur Loin
2013 Karolina Erlingsson Malmö
         
Vistelsestipendium i Grez-sur Loin
2015 Lotta Malmsten Morup
         
Vistelsestipendium i Grez-sur Loin

Debutantstipendiater

1985 Roland Olsson, Varberg
1986 Anette Johansson, Harplinge
1987 Arne Börjesson, Enskede (Varberg)
1988 Catharina Rydsten, Getinge
1989 Lotta Christofferson, Varberg
1990 Ulf Hansson, Halmstad
1991 Anna Stigsdotter Jansson, Halmstad
1992 Maria Hallberg, Trönninge
1993 Jonas Svensson, Halmstad
1994 Maria Stigsdotter Drott, Skällinge
1995 Jonas Granström, Halmstad
1996 Magdalena Karlsson, Göteborg
1997 Mickael Haraldsson, Falkenberg
1998 Mats Lundahl, Tidaholm
1999 Per Grogarn, Varberg
2001 Mats Gunnarsson, Laholm
2002 Armin Scholler,Falkenberg
2003 Anna Christoffersson, Dalsjöfors
2004 Ingen utdelning ingen vårsalong
2005 Magnus Sjöbleke, Slöinge
2006 Lisa Burénius, Varberg bild

2007 ersattes debutantstipendiet med Vårstipendium utsett av juryn för vårsalongen

2007 Jill Blomqvist, Halmstad
2008 Karolina Erlingsson, Halmstad
2009 Eva Waller, Halmstad
2010 Mandi Gavois, Falkenberg
2011 Jonatan Knut, Halmstad
2012 Isabella Westerling, Halmstad
2013 Emil Palmsköld, Halmstad
2014 Jan Pansell Halmstad
2015 Tommy E Westerling Halmstad
2016 Elin Bengtsson Malmö (Halmstad)
2017 Ana Carolina Fleming Varberg