Resultat av utlottning och vinstval 2003-11-02

 

Vinnare nr

Namn

Medl

 nr

Vinst

Konstnär

 

Motiv

1.       

K B Bjering

2778

2

Gustaf Skoglund

Gammalt stenbrott

2.       

Sven Aremar

1398

26

Olle Agnell

Yrväder

3.       

Viking Rane

2763

1

Signe Lanje

Vårtoner vid Nissan

4.       

John-Erik Nilsson

758

8

Jan Åberg

På väg

5.       

Hans Ulver

1218

5

Barbro Jönsson

Vinterby

6.       

Henry Johansson

1012

11

Stefan MÅS Persson

Byggnadsminne

7.       

M Nilsson

2823

7

Peter Mandl

Lavinia

8.       

Hanne B-Andersen

313

15

Olle Waller

Sittande

9.       

Mats L Axelsson

2460

6

Thomas Frisk

Det ofulländade landskapet

10.   

Arla konstklubb

158

4

Hardy Strid

Mekanisk leksaksmask

11.   

Anna-Greta Svensson

269

3

Malin Lager

Moln

12.   

Stina Sellgren

2085

20

Grethe Hultgren

En höstdag på Sandö

13.   

Ewa Engelhag

2463

14

Frida Danielsson

Jag

14.   

Inga Holst

1319

10

Peter Gustavsson

Havskarta

15.   

Bo Svensson

2302

27

Bertil Berg

Eld

16.   

Ola Svensson

1005

22

Oscar Reuterswärd

Trappformation

17.   

Margareta Kristmark

994

9

Gunnar Zander

Fragment

18.   

Elna Andersson

1188

17

Peter Sternäng

Change of scanery

19.   

Olle Agnell

49

19

Tommy Carlsson

Vinter

20.   

Inge Kamstedt

1955

13

Kerstin Trollberg

Vandraren

21.   

Heléns Rörs KF

1979

21

Lennart Otsa

Utan titel

22.   

Gunvi Nilsson

1173

16

Mia Lundqvist

Spårhund

23.   

Margareta Höglund

1423

40

Gunnar Landström

Cykeln

24.   

Ralph Janson

481

32

Olle Kåks

Seriegrafi 2002

25.   

Roland Johansson

473

23

Eva G-Appelqvist

Inför Maria Magdalena

26.   

Eva Perby

1617

18

Richard Rackham

Summer

27.   

Byggtjänst T. Torstensson

1801

12

P I Bengtsson

Utan titel

28.   

Ingvar Persson

1465

30

Sven Ljungberg

Kungsgatan 27

29.   

Jan-O Henrikson

1022

24

Anna Christoffersson

Vit grind

30.   

Siv Eriksson

104

43

Kätie Nilsson

Till Grekland

31.   

Grace Falk

2781

28

Elsa Brunius

Observationer

32.   

Ann Räni-Ugglesjö

1652

44

Birgitta Fjaestad

Arga mamman, arga barnet

33.   

Gunnel von Mentzer

2805

34

Madeleine Lindgren

Päron

34.   

Per Albinsson

2106

25

Anna Christoffersson

Röd Grind

35.   

Göran Johansson

514

33

Arne Axelsson

Alm bland bokar

36.   

Rolf Gustafsson

1107

41

Anita C Carlsson

Stim

37.   

Monica Johansson

2827

37

Günter Teutsch

Liggande get

38.   

Sune Gudmundsson

737

46

Gerd Torngren

Flöde

39.   

Ingvar Svensson

1556

50

Bok

Halmstadgruppen 50 år

40.   

Kenneth Wijk

272

29

Armin Scholler

Med detta har jag inget att göra

41.   

Sten-Inge Norrman

2845

31

L-G Lundberg

Från Stockholms skärgård

42.   

Marie-Louse Jacobsson

1214

39

Siv E.M. Eriksson

Hus för tankar

43.   

Sven Moberg

2574

45

Inger Andersson

Älgutsikt

44.   

Bo Henningssson

309

35

Sophie de Knoop

Sovande

45.   

Torvald Dernbrant

458

36

Eva Sieminska

Utan titel

46.   

Gunnar Tenghed

1157

38

Lennart Otsa

Allt på huvudet

47.   

Inga-Lill Hvalgren

147

42

Göran Ivarsson

Spanare

48.   

Ulla S-Engström

724

47

Sven Ljungberg

Brovillan

49.   

Anders Holmström

1688

48

Jaroslav Richtr

Hell is here

50.   

Kulturförvaltningen

569

49

Kjellåke Gerinder

Fårhaga